تاریخ انتشار : پنجشنبه 27 آبان 1400 - 22:21
141 بازدید
کد خبر : 102566

بهره برداری از بخش اول فاز دوم پالایشگاه آبادان تا پایان سال

بهره برداری از بخش اول فاز دوم پالایشگاه آبادان تا پایان سال

ایسنا/خوزستان معاون وزیر نفت با اشاره به فاز دوم پالایشگاه نفت آبادان گفت: امیدواریم بخش اول این پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برسانیم و بخش دیگر آن در سه ماهه اول سال آینده انجام شود و به موازات این موضوع، فاز بعدی پروژه نیز تکمیل شود. جلیل سالاری امروز، ۲۷ آبان ماه در

بهره برداری از بخش اول فاز دوم پالایشگاه آبادان تا پایان سال

ایسنا/خوزستان معاون وزیر نفت با اشاره به فاز دوم پالایشگاه نفت آبادان گفت: امیدواریم بخش اول این پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برسانیم و بخش دیگر آن در سه ماهه اول سال آینده انجام شود و به موازات این موضوع، فاز بعدی پروژه نیز تکمیل شود.

جلیل سالاری امروز، ۲۷ آبان ماه در سفر خود به آبادان در یک نشست خبری، اظهار کرد: پالایشگاه آبادان از لحاظ نفت خام، از لحاظ ابعاد و قدمت بزرگترین پالایشگاه کشور است؛یکی از چالش هایی که در پالایشگاه آبادان وجود داشت، بحث ۵۰ درصد نفت کوره بود که ارزش افزوده آن پایین بود و نفت خام به نفت کوره تبدیل می شد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: چالش های زیست محیطی و موقعیت مکانی نیز با توجه به قرار گیری پالایشگاه در شهر وجود داشت و در این راستا ضرورتی مبنی بر اجرای طرح ها و پروژه هایی از نظر زیست محیطی و توسعه کمی و کیفی وجود داشت.

معاون وزیر نفت گفت: گام به گام این قضیه انجام شد و در فاز کت کراکر این پالایشگاه که تنها فاز موجود در کشور بود تغییراتی انجام شد و این فاز به بت کراکر و بعد به مدل جدید تغییر یافت.این اقدام کار بزرگی از لحاظ ظرفیت نوع تجهیز بود و در کشور، واحدهایی با این ظرفیت نداریم.

سالاری با اشاره به اینکه حدود ۶ هزار نفر از نیروهای پالایشگاه آبادان بومی هستند، بیان کرد: تاکید بر این شد تا به  نیروهای بومی توجه شود؛ حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از نیروهای پالایشگاه آبادان، بومی هستند.

معاون وزیر نفت افزود: این موضوع بیانگر این است که پیمانکار پروژه و مجری طرح نگاهشان به بومی پروری است و با سابقه ای که در پالایشگاه آبادان وجود داشته، این پالایشگاه همیشه قطب تقویت نیروی انسانی بوده است.

سالاری گفت: در پالایشگاه آبادان نیروهایی داشته ایم که در سطح وزارت نفت در حال ادای وظیفه هستند و عمده آن ها فارغ التحصیل دانشکده نفت بوده اند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه با بیماری کرونا و تحریم ها مواجه بودیم، این پروژه از لحاظ اینکه کار آن در کنار واحدهای گرم انجام می شد و با بسترهای سطحی از نظر آب های سطحی و نیز از لحاظ اینکه تا کنون حادثه ای نداشته، کار بزرگ و نادری بوده است.

معاون وزیر نفت عنوان کرد: این موضوع بیانگر این است که نظارت بر این پروژه خوب بوده است و شرکت های پیمانکاری  این طرح عمدتا به نوعی از مجموعه نفت بوده اند و این اقدام در شرایط تحریم، کاری جهادی بوده است و نگاه ما این است که بخش دوم این پروژه نیز که در راستای تکمیل پروژه است، اجرا شود.

وی با بیان اینکه پالایشگاه آبادان در گذشته واحد تولید گوگرد نداشت و به همین دلیل بوی بد وجود داشت، اظهار کرد: حدود ۴۶ درصد از نفت کوره پالایشگاه آبادان، در حال رسیدن به ۲۴ درصد است که خود یک ارزش افزوده است.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: با توجه به اینکه روند نفت خام ما تدریجا روندی ترش است و نفت خام سنگین در غرب کارون تولید می شود که طبیعتا گوگرد بالایی دارد، بنابراین باید پالایشگاه به سیستم های گوگرد زدایی و واحدهای شکست مولکولی تجهیز کنیم تا کیفی سازی به وجود بیاید.

سالاری بیان کرد: در نتیجه این اقدام، استاندارد های زیست محیطی پوشش داده می شود و  عرضه صادرات افزایش می یابد که از دستاوردهای این پروژه است و استاندارد گازوئیل در پالایشگاه آبادان با توجه به اینکه از نفت خام ترش سنگین استفاده می کند به استاندارد های جهانی می رسد.

وی با اشاره به ظرفیتی که در پالایشگاه آبادان به لحاظ بندر صادراتی ماهشهر و امکاناتی مانند بازارهای همجوار وجود دارد، گفت: با توجه به این شرایط نگاه این است که برای بازارهای صادراتی، ظرفیت سازی شود.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: نگاهی که به پالایشگاه آبادان وجود دارد، توسعه زنجیره ارزش و تبدیل سوخت محوری به سودمحوری است. زمانی که سودمحوری ایجاد شود، زنجیره زنجیره ارزش در کشور به وجود می آید و بخش های پایین دستی تقویت می شوند و باعث ایجاد زمینه اشتغال در کشور هم می شود.

وی افزود: نوعی انتقال دانشمندی ،تکنولوژی، بومی پروری و خودگردانی در مجموعه در حال اتفاق افتادن است و پالایشگاه آبادان به لحاظ قدمت باید محل تولید نیروی انسانی برای دیگر جاها باشد و محل تربیت نیروی انسانی جدید باشد.

سالاری  با اشاره به پروژه فاز دوم پالایشگاه آبادان گفت: با توجه به توافقی که با پیمانکار طرح شده است، ۵-۶ ماه پروژه زودتر از برنامه زمان بندی، به مرحله عملیاتی و تولید خواهد رسی؛از نظر ظرفیت نیروی انسانی حدود یک هزار نفر به این مجموعه افزوده شده است.

معاون وزیر نفت با اشاره به فاز دوم پالایشگاه نفت آبادان گفت: امیدواریم بخش اول این پروژه را تا پایان سال به بهره برداری برسانیم و بخش دیگر آن در سه ماهه اول سال آینده انجام شود و به موازات این موضوع، فاز بعدی پروژه نیز تکمیل شود.

منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.