تاریخ انتشار : یکشنبه 21 آذر 1400 - 19:43
116 بازدید
کد خبر : 163575

وضعیت مراقبت‌های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا

وضعیت مراقبت‌های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا

در اپیدمی کرونا پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی متوقف نشده و با تلاش متخصصان بیماران دچار نارسایی های شدید کبد،قلب و کلیه و… به زندگی دوباره بازمی گردند. به گزارش ایسنا دکتر امیرحسین ربانی – استادیار و متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی –  با اشاره به تداوم انجام اعمال جراحی پیوند عضو

وضعیت مراقبت‌های بیماران پیوندی در اپیدمی کرونا

در اپیدمی کرونا پیوند عضو در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی متوقف نشده و با تلاش متخصصان بیماران دچار نارسایی های شدید کبد،قلب و کلیه و… به زندگی دوباره بازمی گردند.

به گزارش ایسنا دکتر امیرحسین ربانی – استادیار و متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی –  با اشاره به تداوم انجام اعمال جراحی پیوند عضو در اپیدمی کرونا گفت: پیوند عضو تنها راه ادامه حیات بایفیت بیمارانی است که دچار نارسایی شدید قلب، کلیه، کبد و… هستند و در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و ادامه حیات و ارتقای کیفیت زندگی آنان در گروی این فرایند درمانی است.

وی افزود: مدت کوتاهی پس از شروع اپیدمی کرونا با توجه به نیاز بیماران کاندیدای پیوند عضو دستورالعمل ها و شیوه نامه های مربوطه از سوی وزارت بهداشت ابلاغ و خدمت رسانی و درمان این قشر از بیماران با تلاش متخصصان و کادر درمان انجام شد و اعمال جراحی پیوند در مراکز درمانی و بیمارستان های دانشگاه ادامه دارد .

پیوند عضو تنها راه ادامه حیات بیماران دچار نارسایی شدید عضو

این متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی تاکید کرد: با توجه به شیوع کرونا در این دوران اصول حفاظتی و بهداشتی در بخش پیوند به طور جدی رعایت می شود.

به گفته وی رفت و آمدهای غیرضروری در بخش پیوند ممنوع است و بیماران کاندیدای پیوند در اتاق های ایزوله بستری می‌شوند و درصورت داشتن سی تی اسکن ریه مشکوک در این بخش بستری نمی شوند. فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی دست ها و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ماسک نیز به طور جدی رعایت می شود.

این استادیار دانشگاه با اشاره به این که بیماران پیوندی و مبتلایان به بیماری های مزمن بسیار مستعد ابتلا به کرونا هستند، اظهارکرد: به این بیماران نیز مانند سایرین توصیه می شود قرنطینه خانگی را به شدت رعایت و از ترددهای غیرضروری اجتناب کنند همچنین با رعایت دقیق و جدی اصول حفاظتی و بهداشتی از ابتلای خود به کرونا پیشگیری کنند.

انجام تست کرونا قبل از پیوند الزامی است

وی تست کرونا را یکی از آزمایشات الزامی قبل از عمل پیوند ذکر کرد و گفت: در اپیدمی کرونا قبل از عمل پیوند علاوه برانجام آزمایشات ویژه، فرد دهنده و گیرنده عضو از نظر کرونا نیز بررسی می‌شوند و باید تست pcrمنفی و CT scanریه سالم داشته باشند و اگر شواهدی از بیماری در آنان مشاهده شود، پیوند تا بعد از بهبودی کامل به تعویق می افتد.

این استادیار دانشگاه با اشاره به ممنوعیت ملاقات با بیماران پیوندی تاکید کرد: برای کاهش خطر ابتلا به کرونا این بیماران در طول بستری در بخش مطلقا اجازه ملاقات حضوری ندارند و برای افزایش روحیه می توانند با نزدیکان خود مکالمات تلفنی و تصویری داشته باشند.

این متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد بیمارستان طالقانی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا سعی می کنیم بیمار پس از عمل پیوند و به محض پایدار شدن وضعیتش هر چه سریعتر از بیمارستان ترخیص و بقیه مراقبت ها از منزل دنبال شود.

ربانی با اشاره به ویزیت مجازی و ارتباط غیرحضوری با بیماران پیوندی گفت: پس از ترخیص، ویزیت و پیگیری های لازم به صورت غیرحضوری انجام می شود تا بیماران کمتر در معرض انواع بیماری ها قرار گیرند. با تمام بیماران در ارتباط هستیم و به سوالاتشان پاسخ می دهیم و آنان ۲۴ ساعته با کوردیناتور بخش در تماس هستند و در شرایط اورژانس نیز می توانند به بیمارستان مراجعه کنند.

مراقبت‌های بیماران کاندیدای پیوند کبد در دوران کرونا

دکتر سید محمدرضا نجات الهی – فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – هدف اصلی پیوند را افزایش ارتقای کیفیت زندگی بیماران نیازمند برشمرد و گفت: بیمارانی که تحت عمل پیوند کبد قرار گرفتند و دوران حاد بعد از عمل خود را طی کردند و از نظر پیوند در وضعیت پایداری قرار دارند نیاز به اقدام خاصی نسبت به سایر افراد جامعه ندارند.

به گفته وی این بیماران نیز همانند سایر افراد جامعه باید کلیه توصیه های بهداشتی مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و پر ازدحام و شستن مکرر دست ها را رعایت کنند و درصورت مشاهده علایم مشکوک باید فوراً با هماهنگ کننده و جراح خود تماس بگیرند.

نجات اللهی درخصوص بیمارانی که در لیست انتظار پیوند کبد قرار دارند، گفت: با توجه به وضعیت نارسایی کبد، بیمار باید وضعیت قرنطینه و بهداشت خود را به صورت جدی تر رعایت کند و با پزشک معالج و هماهنگ کننده پیوند کبد نیز در تماس باشد.

وی با اشاره به مراقبت های پس از انجام پیوند خاطرنشان کرد: پس از پیوند کبد، فرد باید در زمان های تعیین شده آزمایش‌های لازم را انجام دهد و به پزشک معالج اطلاع دهد تا مقدار داروهای وی تنظیم شود که با توجه به شیوع کرونا ویزیت غیرحضوری ارجحیت دارد.

به گفته این فلوشیپ فوق تخصص جراحی کبد و پانکراس، پس از ترخیص آموزش های لازم درخصوص نحوه و اهمیت مصرف دقیق و به موقع داروها به بیماران ارایه می شود و برای مواقع ضروری امکان تماس شبانه روزی با هماهنگ کننده و جراح را دارد.

اهمیت رژِیم غذایی در بیماران پیوند کبد

نجات اللهی رعایت نکات تغذیه ای در بیماران پیوند کبدی را مهم ذکر کرد و گفت: این افراد پس از پیوند کبد باید از مصرف غذاهای پرچرب، پر نمک و مواد قندی زیاد اجتناب کنند و بیشتر غذاهای پروتئینی به بیمار توصیه می شود همچنین از مصرف مواد غذایی شیمیایی و مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده تا حد امکان پرهیز کنند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درخصوص میزان فعالیت های فیزیکی بیماران گفت: پس از پیوند در ابتدا فرد تنها مجاز به پیاده روی است سپس با توجه به سن و شرایط فیزیولوژیک بیمار می تواند به تدریج به ورزش های سبک و فعالیت های فیزیکی معمولی بپردازد.

نجات اللهی رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی، استفاه از ماسک، شستن مکرر و ضدعفونی کردن دست ها را در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر دانست و اظهارکرد: به بیمار توصیه می شود پس از ترخیص و ورود به منزل حتما لباس های خود را تعویض کند همچنین با توجه به اهمیت عفونت های قارچی و ویروسی، استحمام روزانه فرد به ویژه پس از رفتن به منزل نقش موثری در پیشگیری از این عفونت ها دارد.

وی به اهمیت تنظیم دقیق داروهای کاهنده ایمنی و پیشگیری از تضعیف بیش از حد سیستم ایمنی بدن بیمار اشاره کرد و گفت: پزشک معالج با توجه به شرایط و علایم بیمار ممکن است میزان داروها را به‌طور موقت تغییر دهد بنابراین چکاپ بیمار در زمان های تعیین شده لازم است.

پیوند قلب در دوران کرونا 

دکتر ضرغام حسین احمدی – مسئول تیم پیوند قلب و رییس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری – نیز با اشاره به مراقبت های بیماران کاندیدای پیوند قلب گفت: این افراد قبل از پیوند باید در شرایط قرنطینه نسبی قرار گیرند و از تردد به اماکن عمومی و ملاقات با غیر از افرادی که با آنان در یک منزل زندگی می کنند جدا خودداری کنند.

وی تماس تلفنی و مکالمه تصویری با دوستان و آشنایان را برای جلوگیری از کسالت و افسردگی این افراد موثر برشمرد.

حسین احمدی با تاکید بر ضرورت قدم زدن این بیماران در هوای آزاد خاطرنشان کرد: در صورت نبود بوستان خلوت در حوالی منزل این افراد می توانند همراه با یکی از افراد خانواده روی بام خانه قدم بزنند البته به شرطی که هوا آلوده نباشد.

به گفته رییس بخش جراحی قلب بیمارستان مسیح دانشوری پس از فراخوان مرکز پیوند مبنی بر مهیا شدن عضو پیوندی مناسب از بیمار تست PCRکرونا گرفته می شود و در صورت منفی بودن عمل جراحی پیوند قلب انجام می شود.

ترخیص بیمار به محض پایدار شدن وضعیتش

این دانشیار دانشگاه با اشاره به ترخیص بیمار در اولین فرصت ممکن از بیمارستان برای کاهش خطر ابتلا به کرونا خاطرنشان کرد: ترخیص زودهنگام بیمار به معنای قطع ارتباط کادر درمان با بیمار نیست و تمام پیگیری ها توسط تیم درمان به صورت غیرحضوری انجام می شود و بیمار و همراهان وی با بخش پیوند، پزشک معالج و هماهنگ کننده به‌طور مرتب در ارتباط هستند.

به گفته وی قرنطینه خانگی، استحمام روزانه، بهداشت دهان و دندان، مسواک بعد از هر وعده غذایی، پرهیز از حضور در مهمانی و شرکت در تجمعات، استفاده از غذاهای پر پروتئین، شستن و ضدعفونی تمامی مواد غذایی خریداری شده مانند میوه و سبزیجات، شیر، پنیرو… پس از رفتن بیمار به منزل برای پیشگیری از کرونا توصیه می شود.

هدف پیوند قلب بازگشت بیمار به فعالیت طبیعی است

وی هدف از پیوند قلب را رسیدن فرد به فعالیت طبیعی برشمرد و با تاکید بر لزوم فعالیت اظهار کرد: از بیمار نمی خواهیم در رختخواب بماند بلکه باید فعالیت روزانه داشته باشد و هر روز نسبت به روز قبل میزان فعالیت خود را افزایش دهد.

حسین احمدی برای شروع فعالیت، قدم زدن در منزل را بهترین روش ذکر کرد و گفت: حیاط منزل و روی بام در صورت وجود نرده برای ورزش و فعالیت مناسب است. نرمش های کششی به بیمار آموزش داده می شود همچنین استفاده از وزنه های نیم کیلویی برای تقویت قدرت عضلانی دستها طبق برنامه انجام می شود.

اهمیت دردهای شکمی در بیماران پیوند قلبی

این دانشیار دانشگاه با اشاره به اهمیت رژیم تغذیه ای بیماران پیوند قلبی تاکید کرد: وجود اسهال و یا درد شکم در این بیماران بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود بنابراین بیمار در صورت تجربه این موارد باید بلافاصله به مرکز پیوند مراجعه کند.

پیوند ریه در دوران کرونا

دکتر مریم السادات میرعنایت – فوق تخصص ریه بیمارستان مسیح دانشوری – درخصوص مراقبت های بیماران در پیوند ریه گفت: این بیماران به علت شرایط خاص ریه و مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی نسبت به سایر افراد آسیب پذیرتر هستند بنابراین  علاوه بر مصرف دقیق داروها برای پیشگیری از کرونا باید به طور جدی موازین بهداشتی مانند استفاده از ماسک و دستکش، فاصله اجتماعی و اجتناب از حضور در مکان های پرتجمع را رعایت کنند.

پایش مرتب بیمار توسط تیم درمان

به گفته این استادیار دانشگاه هنگام بستری و ترخیص توضیحات لازم درخصوص پیگیری ها، نحوه مصرف داروها، محدودیت ها و الزامات تغذیه ای از سوی تیم درمان به بیمار ارایه می شود و وضعیت بیمار به‌طور مرتب توسط تیم درمان به‌صورت تلفنی پایش می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی میرعنایت برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در این بیماران پس از پیوند رعایت ایزولاسیون و قرنطینه خانگی، رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی و حفاظتی ، استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی، پرهیز از تماس با سایر افراد و حضور در اجتماعات را الزامی دانست و تاکید کرد که در صورت بروز هرگونه مشکل بیمار باید حتما با پزشک خود تماس بگیرد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.