تاریخ انتشار : شنبه 11 دی 1400 - 15:45
58 بازدید
کد خبر : 181750

تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک ٢٠٢٠ به دنیا نشان می‌دهیم

تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک ٢٠٢٠ به دنیا نشان می‌دهیم

عکس آرشیوی است. ایسنا/فارس رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه در المپیک توکیو ٢٠٢٠ تصویر جدیدی از ایرانیان به دنیا نشان خواهیم داد، گفت: در المپیک ۱۴۰۰ تصمیم داریم که تا فرهنگ ایرانی را در کنار فرهنگ قهرمانی برای جهان به نمایش بگذاریم. سیدرضا صالحی امیری یکشنبه ٢۶ بهمن در جلسه شورای عالی ورزش و

تصویر جدیدی از ایرانیان در المپیک ٢٠٢٠ به دنیا نشان می‌دهیم
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس رئیس کمیته ملی المپیک با بیان اینکه در المپیک توکیو ٢٠٢٠ تصویر جدیدی از ایرانیان به دنیا نشان خواهیم داد، گفت: در المپیک ۱۴۰۰ تصمیم داریم که تا فرهنگ ایرانی را در کنار فرهنگ قهرمانی برای جهان به نمایش بگذاریم.

سیدرضا صالحی امیری یکشنبه ٢۶ بهمن در جلسه شورای عالی ورزش و ساماندهی امور جوانان استان فارس با بیان اینکه قدرت را در دو سطح قدرت نرم و سخت تحلیل می‌کنند، گفت: ورزش در تحلیل کانون‌های اثربخش قدرت، در حوزه قدرت نرم تحلیل می‌شود، چرا که ورزش به معنی ورزش قهرمانی، عامل غرور و غیرت و هویت ملی است.

او با بیان اینکه ورزش در عرصه بین‌المللی به معنای قدرت و پرستیژ یک کشور است، افزود: امروز مدال و سکو به معنای یک کسب طلا و نقره و برنز نیست بلکه به مفهوم تولید قدرت نرم است.

رئیس کمیته ملی المپیک خاطرنشان کرد: وقتی پرچم کشوری در عرصه دنیا به اهتزاز در می‌آید میلیاردها انسان در جهان تحت تاثیر فرهنگ آن کشور قرار می‌گیرند، به همین دلیل امسال ستاد فرهنگی برای المپیک ٢٠٢٠ در توکیو با حضور ١٠ دستگاه تشکیل خواهد شد.

صالحی‌امیری همچنین با بیان اینکه همه ایران زمین را در توکیو معرفی خواهیم کرد، عنوان کرد: ایران سرزمین رمز و رازهاست اما چه کنیم که قدر داشته هایمان را نمی‌دانیم!

فارس هویت تمدنی و فرهنگی ایران است

او در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: شیراز و فارس فراتر از هویت قهرمانی، هویت تمدنی و هویت فرهنگی ماست و از این منظر مدال آوری در فارس نسبت به سایر نقاط ایران متفاوت است چون هم خود قهرمان می‌درخشد و هم فارس.

رییس کمیته ملی المپیک همچنین اضافه کرد: در شرایطی که مردم در وضعیت اقتصادی و فقر و حاشیه نشینی و ترس از کرونا به سر می‌برند، می‌توانیم از طریق ورزش کام و ذائقه شهروندان را تغییر دهیم. ورزش در کرونا می‌تواند مانند یک یار در کنار خانواده‌ها باشد.

صالحی‌امیری افزود: در دوران کرونا هزینه فشارهای روانی به خانواده‌ها بیش از هزینه‌های جسمانی بوده است و بسیاری از افراد در شرایط کرونا متحمل هزینه‌های روحی و روانی شده‌اند.

نتوانسته‌ایم اجتماعی کردن ورزش در شرایط کرونا را تبیین کنیم

او با بیان اینکه نتوانسته‌ایم اجتماعی کردن ورزش در شرایط کرونا را تبیین کنیم، گفت: اجتماعی کردن ورزش به معنای تولید و بازتولید نشاط اجتماعی است و امروز بیش از هر زمانی حامعه ایرانی نیازمند این مهم است.

رئیس کمیته ملی المپیک همچنین با بیان اینکه اجتماعی کردن ورزش به معنای رفع نگرانی‌ها، ترس و بازگردان آرامش به خانواده‌ها و متن جامعه است، ادامه داد: شهرداری‌ها باید پرچمدار این مهم باشند.

صالحی‌امیری بیان کرد: همه صنایع در دنیا مسئولیت اجتماعی در حوزه ورزش متقبل شده‌ یا به عنوان نمونه موجی از سلامت اجتماعی را شهرهای دنیا به ارمغان آورده‌اند، لذا ما هم نیازمند نگاه جدید به توسعه ورزش در ایران هستیم و سکو بهانه است، چرا که اگر هزاران سکه کسب کنیم اما در حوزه معرفتی و انسانی توسعه پیدا نکنیم هیچ ارزشی ندارد.

او با تاکید بر اینکه نیازمند انتقال گفتمان از قهرمانی به پهلوانی هستیم، مانایی یک قهرمان را نه به دلیل کسب مدال که به واسطه مردم‌داری دانست و با بیان اینکه عمل ما می‌تواند ثابت کند که در رشته‌های مختلف ورزشی تبعیض داریم یا خیر؟ گفت: یک قهرمان و پهلوان در محله خود نماد یک انسان اخلاقی است.

صالحی‌امیری همچنین لزوم تغییر ذائقه را یادآور شد و با اشاره به اینکه کرونا فراتر از یک بیکاری، همه اجزا و ابعاد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد که ورزش می‌تواند در این شرایط سخت نگاه‌ها را تغییر داده و خانواده‌ای بانشاط پرورش دهد، لذا باید در سبد مصرف خانوار تعریف شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.