تاریخ انتشار : چهارشنبه 7 مهر 1400 - 1:18
102 بازدید
کد خبر : 12181

به دنبال راه‌حل‌های پر خرج و نمایشی نباشید

به دنبال راه‌حل‌های پر خرج و نمایشی نباشید

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به دنبال راه‌حل‌های پرخرج و بی‌ثمر و نمایشی نباشید. حسین سلاح‌ورزی اظهار کرد: دانش فاینانس در واقع ریاضیات مالی بسیار ساده‌ای است که با روش‌های پیچیده ارزیابی و محاسبه و قیمت‌گذاری ریسک تلفیق شده است. وی ادامه داد: منظر کارآفرین و مدیر و فعال اقتصادی هم سرمایه‌گذاری و کارآفرینی

به دنبال راه‌حل‌های پر خرج و نمایشی نباشید

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: به دنبال راه‌حل‌های پرخرج و بی‌ثمر و نمایشی نباشید.

حسین سلاح‌ورزی اظهار کرد: دانش فاینانس در واقع ریاضیات مالی بسیار ساده‌ای است که با روش‌های پیچیده ارزیابی و محاسبه و قیمت‌گذاری ریسک تلفیق شده است.

وی ادامه داد: منظر کارآفرین و مدیر و فعال اقتصادی هم سرمایه‌گذاری و کارآفرینی و به‌طور کلی فعالیت اقتصادی چیزی جز ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش نیست.

سلاح‌ورزی تأکید کرد: اگر قرار است از تولید و رشد اقتصادی هم حمایت و از مسیر آن مانع‌زدایی کنیم باز هم چاره را باید در نحوه ایجاد موازنه میان ریسک و پاداش جستجو کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: پاداش تولید حاصل ارزش‌گذاری بازار بر روی نهاده‌ها و ستانده‌های تولید است و دولت بهترین کاری که در مورد پاداش تولید می‌تواند انجام دهد این است که هیچ کاری انجام ندهد تا بازار وظیفه ذاتی خود را در ارزش‌گذاری و توزیع پاداش میان تولیدکنندگان به‌درستی و با کارآیی بالا انجام دهد.

وی افزود: میدان حمایت و مانع‌زدایی از تولید در عرصه اقدامات حاکمیتی اما حوزه مدیریت ریسک است. در مورد مدیریت ریسک هم البته باید به این نکته توجه داشت که پوشش ریسک‌های غیرمرتبط به دولت از سوی دولت واجد هزینه‌هایی است که دولت برای تأمین آن‌ها ناچار از مداخله در نظم طبیعی بازار و ایجاد اختلال در نظام توزیع پاداش اقتصاد است که در نهایت منجر به اختلال و مانع‌تراشی در روند تولید می‌شود.

سلاح‌ورزی بیان کرد: بهترین اقدام دولت برای حمایت از تولید و مانع‌زدایی از مسیر آن، مدیریت ریسک‌هایی است که به‌واسطه فعالیت‌های دولت به اقتصاد و به‌ویژه بخش خصوصی تحمیل می‌شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: دو سرفصل کلیدی در ریسک‌های ناشی از فعالیت‌های دولت برای اقتصاد، تغییر ناگهانی مقررات و نقض عهدهای دولت در قراردادها، به‌ویژه قراردادهای سنگین سرمایه‌گذاری است که مهم‌ترین مصداق آن در اقتصاد امروز ایران واگذاری‌های اموال دولتی به بخش خصوصی محسوب می‌شود.

وی گفت: خوب است دولتمردان این نکته را درنظر داشته باشند که مقررات و قراردادها در روز نخست برای پیش‌بینی‌پذیر کردن فضای کسب و کار و به‌عنوان ابزاری برای مدیریت و کاهش ریسک ساخته شده‌اند؛ اما تغییرات ناگهانی و تصمیمات خلق‌الساعه در عرصه مقررات‌گذاری و نقض عهد در قراردادهای دولتی، به‌ویژه واگذاری‌ها، با هر بهانه و به هر مصلحتی که انجام می‌شوند در واقع نقض غرض اولیه مقررات گذاری و انعقاد قرارداد و موجب افزایش ریسک و کاهش کیفیت فضای کسب و کار هستند.

سلاح‌ورزی تأکید کرد: دولتمردان باید این نکته را همواره به خاطر داشته باشند که برای فعالان اقتصادی پاداش تولید همواره در برابر ریسک و مخاطرات آن سنجیده می‌شود و در این موازنه اساسی‌ترین امکان اصیل و اصولی دولت برای حمایت از تولید و مانع زدایی از مسیر آن کاهش ریسک و ایجاد امنیت اقتصادی برای بازیگران این صحنه است.

وی اضافه کرد: هر اندازه هم که یک پروژه یا فعالیت اقتصادی دارای توجیه اقتصادی(همان پاداش) باشد؛ بدون پوشش مناسب ریسک‌های ناشی از آن هرگز مورد اقبال فعالان اقتصادی قرار نخواهد نگرفت و در میدان مدیریت ریسک نیز، ثبات مقررات و ضمانت اجرایی قراردادها، سنگ بنایی است که در فقدان آن بخش بزرگی از سایر ابزارهای مدیریت ریسک ارزش و کارایی خود را به‌کلی از دست می‌دهند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: دولت برای حمایت از تولید و مانع‌زدایی از مسیر آن کافی است بر عهدی که فعالان اقتصادی در قالب مقررات و قراردادها می‌بندد پایدار بماند. ماجرا به همین سادگی است لطفاً به دنبال راه‌حل‌های پرخرج و بی‌ثمر و نمایشی نباشید که جز تلف کردن عمر ملت و تباه کردن منابع نظام اقتصادی فایده‌ای نخواهد داشت.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.