تاریخ انتشار : پنجشنبه 2 دی 1400 - 17:53
83 بازدید
کد خبر : 174474

برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی ۷ تصفیه‌خانه محلی در مشهد با مشارکت بخش خصوصی

برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی ۷ تصفیه‌خانه محلی در مشهد با مشارکت بخش خصوصی

ایسنا/خراسان رضوی معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: هفت تصفیه خانه لوکال با همکاری شهرداری و بخش خصوصی برای مشهد در نظر گرفته شده است.   مهدی یعقوبی امروز در آیین افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب محلی چهل بازه مشهد به عنوان پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه غشایی کشور اظهار کرد: فضاهای سبز شهری و در مجموع محیط زیست عاملی برای توسعه

برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی ۷ تصفیه‌خانه محلی در مشهد با مشارکت بخش خصوصی

ایسنا/خراسان رضوی معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: هفت تصفیه خانه لوکال با همکاری شهرداری و بخش خصوصی برای مشهد در نظر گرفته شده است.

 

مهدی یعقوبی امروز در آیین افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب محلی چهل بازه مشهد به عنوان پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه غشایی کشور اظهار کرد: فضاهای سبز شهری و در مجموع محیط زیست عاملی برای توسعه پایدار شهرها و زیست‌پذیری شهر برای شهروندان است.

وی با بیان اینکه یکی از الزامات مهم ایجاد فضای سبز در شهرها مطابق بودن آن با شرایط اقلیمی شهر است، خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات خوبی در شهرداری مشهد اجرایی شده و حتی نوع گونه‌های فضای سبز در قالب کمیته‌های تخصصی بررسی و تمام اهرم‌های لازم برای ایجاد فضای سبز متناسب را اجرایی می‌کنیم.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: استفاده از گونه‌های بومی و کمک‌های حمایتی شهرداری برای تولید آن انجام شده، به طوری که در سال ‌جاری شاهد اجرای یک پارک کم نهاده در منطقه ۱۲ شهرداری با کمک دانشگاه فردوسی بودیم.

وی تاکید کرد: نکته حائز اهمیت اینکه فضاهای سبز شهری قرار نیست تنها مطابق با شرایط اقلیمی باشد، بلکه باید کارکردهایی از جمله تصفیه و تلطیف هوا، زیبایی شهر و آرامش روانی شهروندان را نیز به همراه داشته باشد که با توجه به این موارد می‌طلبد فضای سبز تازه‌ای را در شهر مشهد داشته باشیم.

یعقوبی ادامه داد: عمده بخش‌های کشور ایران در محدوده‌های خشک و نیمه خشک واقع شده و با توجه به کم بودن میزان بارش‌ها، نیاز است فضای سبز با منابع مطلوب آبیاری شود.

وی با بیان اینکه عامل مهم محدود شدن توسعه فضای سبز شهری تامین منابع آبی مناسب است، گفت: یکی از راهکارهای اساسی و جدی برای توسعه فضای سبز، استفاده از پساب‌های تصفیه شده مطابق با استانداردهای زیست محیطی است.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد خاطرنشان کرد: در مقایسه با منابع آبی موجود که ناپایدار بوده و متناسب با شرایط اقلیمی در اختیار قرار می‎گیرد، می‎توان گفت پساب تصفیه شده به عنوان یک منبع آبی پایدار مطرح است و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، وی افزود: حوزه خدمات شهری شهرداری برای استفاده از پساب تصفیه شده تلاش‌های زیادی را انجام داده و در این راستا ارتباط خوبی با دستگاه‌های مختلف از جمله استانداری، آب منطقه‎ای، شرکت آب و فاضلاب و محیط زیست استان برقرار کرده و مجوز لازم برای ایجاد تصفیه‌خانه محلی در ۱۵ نقطه شهر مشهد را دریافت کرده است، البته پس از جانمایی و بررسی‎های صورت گرفته تعداد آنها به هفت تصفیه‌خانه کاهش یافت.

یعقوبی با بیان اینکه در حال حاضر دو تصفیه خانه محلی در مشهد اجرایی شده که یکی از آنها در منطقه سیدی با ظرفیت ۱۴۰ لیتر بر ثانیه در حال انجام است و امیدواریم تا اوایل سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد، اظهار کرد: تصفیه‌خانه محلی دوم ،چهل بازه با ظرفیت تولید پساب ۵۰ لیتر بر ثانیه است که هر دو با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی اجرا شده است.

وی با تاکید بر اینکه تصفیه خانه چهل‌بازه با دوره بهره‌‎برداری ۱۵ ساله از طریق سرمایه‌‎گذار بخش خصوصی اجرایی شده است، تصریح کرد: اجرای پنح تصفیه‌خانه محلی دیگر را در دستور کار داریم که با همت حوزه معاونت اقتصادی و همکاری بخش خصوصی اجرایی خواهیم کرد.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد افزود: فرایند احداث تصفیه‌خانه چهل بازه بسیار پیشرفته بوده و در قالب دانش روز دنیا اجرایی شده و ترکیبی از تصفیه بیولوژیکی فاضلاب است که این روش پیشرفته در کنار دستگاه‌های مدرن حداقل فضای ممکن (حدود دو هزار مترمربع) را اشغال کرده و خروجی آن پساب با کیفیت است.

وی خاطرنشان کرد: پساب تولیدی تصفیه خانه چهل‌بازه در قالب یک خط انتقال به شبکه جداسازی آب شرب از آب خام منتقل شده و سپس به عرصه‌های کمربند سبز شهر انتقال یافته و برای آبیاری درختان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یعقوبی یکی از شاخصه‌های تصفیه خانه چهل بازه را مباحث زیست محیطی آن دانست و گفت: دو پروژه بزرگ محیط زیستی دیگر را با همین رویکرد در شهر مشهد با حمایت شورای شهر و تخصیص اعتبار مورد نیاز و همراهی شورای شهر اجرایی کردیم که یکی از آنها نخستین تصفیه خانه سپتاژ کشور در حاشیه کشف رود است.

وی ادامه داد: نخستین تصفیه‌خانه سپتاژ کشور در حاشیه کشف رود در حال حاضر با ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و تا پایان خردادماه سال آینده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد گفت: خط انتقال خین عرب نیز با تخصیص اعتبار مورد نیاز و دریافت پساب کافی اجرایی شده و تصفیه تکمیلی به رغم نیاز به تجهیزات خارجی در فرایند طولانی دریافت شده است تا برای سال آینده بیش از شش میلیون متر مکعب در سال ظرفیت ایجاد کند.

گفتنی است تصفیه‌خانه محلی چل‌بازه با ظرفیت متوسط چهار هزار و ۳۲۰ مترمعکب در شبانه روز با روش تصفیه بیوراکتورهای غشایی(MBR)با هدف تصفیه فاضلاب شهری، کنترل الودگی آب، تامین آب مورد نیاز فضای سبز و درختان سطح شهر مشهد افتتاح شده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.