تاریخ انتشار : پنجشنبه 18 آذر 1400 - 18:52
73 بازدید
کد خبر : 157531

بازار کساد پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر در ایران

بازار کساد پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر در ایران

ایسنا/همدان یک مخترع پلاستیک های زیست تخریب پذیر، عدم فرهنگ سازی مناسب در استفاده از این محصول را علت اصلی بازار کساد چنین محصولاتی در ایران و در نتیجه صادرات این محصولات دانست. پیمان مرادی، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در شهرستان ملایر در گفت‌وگو با ایسنا، به آغاز فعالیت این شرکت از

بازار کساد پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر در ایران

ایسنا/همدان یک مخترع پلاستیک های زیست تخریب پذیر، عدم فرهنگ سازی مناسب در استفاده از این محصول را علت اصلی بازار کساد چنین محصولاتی در ایران و در نتیجه صادرات این محصولات دانست.

پیمان مرادی، مدیرعامل یکی از شرکت های دانش بنیان فعال در شهرستان ملایر در گفت‌وگو با ایسنا، به آغاز فعالیت این شرکت از سال ۹۱ اشاره و اظهار کرد: این شرکت در سه زمینه تولید تجهیزات پزشکی شامل اُرتزهای توانبخشی و بازتوانی، تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر و نیز تهیه محتواهای آموزشی برای دانش آموزان فعالیت می کند و تاکنون برای بیش از ۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

وی از هفت اختراع در زمینه پزشکی و تهیه اُرتزهای توانبخشی در این شرکت دانش بنیان خبر داد و افزود: بازار هدف اُرتزهای توانبخشی که به منظور کاهش فشار مکانیکی بر اندام های آسیب دیده و تسهیل حرکت مورد استفاده قرار می گیرند، کشورهای حوزه خلیج فارس و خاورمیانه است.

مرادی نبود بودجه کافی در مراکز درمانی کشور برای خرید اُرتزهای پزشکی را مهمترین علت بازار فروش محدود این محصول در ایران دانست و یادآور شد: مراکز درمانی در کشور از بودجه های مناسبی برای خرید این محصولات برخوردار نیستند این در حالیست که بودجه تخصیص داده شده به خرید چنین محصولاتی در بازارهای خارجی بیشتر است به همین علت عمده اُرتزهای پزشکی تولیدشده در این شرکت صادر می شود.

ارزیابی نیازهای بازار؛ یکی از فاکتورهای موفقیت در بازار فروش

وی شناخت پتانسیل های موجود و ارزیابی نیازهای تخصصی و فوق تخصصی بازار را یکی از مهمترین دلایل موفقیت تجاری سازی یک ایده دانست و گفت: با توجه به نیاز دانش آموزان به محتواهای آموزشی در زمان شیوع بیماری کرونا، این شرکت تولید محتواهای آموزشی متناسب با نیاز دانش آموزان و عرضه آن با قیمت مناسب را تا به امروز در دستور کار خود قرار داده است.

وی در ادامه به تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر اشاره و خاطرنشان کرد: تولید زباله های پلاستیکی و پلاستیک های بسته بندی و رها کردن آنها در طبیعت امروزه یکی از معضلات محیط زیست است و تولید پلاستیک های تجزیه پذیر با کاهش مدت زمان تجزیه این محصولات به شش ماه تا سه سال این معضل را برطرف می کند. ما برای تولید این پلاستیک ها از افزودنی های طبیعی که پایه گیاهی دارند، استفاده کردیم تا بعد از مصرف تجزیه شوند و به چرخه طبیعی بازگردند.

مرادی ادامه داد: به علت عدم فرهنگ سازی در استفاده از پلاستیک های تجزیه پذیر در ایران و نیز اختلاف قیمت جزئی این پلاستیک ها با پلاستیک های شیمیایی، این محصول در ایران بازار فروشی ندارد و تمامی محصول صادر می شود البته ما درصدد کاهش قیمت این پلاستیک ها هستیم، اما هنوز هم مهمترین مشکل فرهنگ سازی در بازار مصرف است.

برخوردهای نامناسب، سلیقه ای، مغرضانه و حسادت برخی افراد با مخترعان

وی به اخذ مجوز به عنوان یکی از بزرگترین مشکلات یک ایده پرداز اشاره و تصریح کرد: یک مخترع برای اخذ مجوزهای مربوطه گاهی با برخوردهای نامناسب، سلیقه ای، مغرضانه و حسادت برخی افراد مواجه می شود، در واقع دیدگاه منفی برخی مدیران و عدم به روز رسانی آنها، یکی از موانع مخترعان و کارآفرینان است.

این ایده پرداز، دیدگاه مدیران در زمینه راه اندازی یک سیستم شغلی برای افراد را در این زمینه حیاتی دانست و تأکید کرد: تسریع در صدور مجوزها و گواهینامه ها، یکی از زیرساخت های ضروری برای حمایت از طرح های نوآورانه و اختراعی است، در واقع وقفه در صدور مجوزها، نشان دهنده عدم تخصص کافی و یا برخورد سلیقه ای مدیر مربوطه است.

مرادی بیان کرد: گاهی اوقات شرکت های دانش بنیان پس از اخذ مجوز از طرف یک ارگان، با ابطال همان مجوز توسط ارگان دیگری روبرو می شوند بنابراین دستگاه های ذیربط باید با احترام به مجوزهای صادر شده، حقوق شرکت های دانش بنیان را رعایت کنند.

اعتماد مصرف کننده؛ قطعه تکمیل کننده بازار هدف شرکت های دانش بنیان

وی در ادامه از فرهنگ سازی در بازار مصرف به عنوان یکی از مهمترین دست اندازهای شرکت های دانش بنیان برای عرضه کالاهای خود به بازار یاد کرد و گفت: یک کالای پزشکی برای عرضه به بازار تمامی تأییدیه های پزشکی را اخذ کرده و پشت سر گذاشته است پس نباید در هر بازار مصرفی، مجدداً مورد آزمایش قرار گیرد یا فرهنگ استفاده از پلاستیک های زیست تخریب پذیر باید بین مردم جا بیفتد تا بتوان این محصول را به بازار عرضه کرد، در واقع اعتماد مصرف کنندگان به محصولات تولیدی یکی از قطعه های تکمیل کننده بازار هدف شرکت های دانش بنیان است.

این مخترع اظهار کرد: در حال حاضر پارک علم و فناوری با حمایت از طرح های نوآورانه، صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان و بنیاد نخبگان با حمایت از مخترعان سه ارگان حامی مخترعان و شرکت های دانش بنیان هستند.

وی به مسیر سخت و طاقت فرسای ثبت یک اختراع اشاره کرد و افزود: صاحبان ایده برای ثبت اختراعشان، باید خود را برای قرار گرفتن در بدترین شرایط موجود آماده کنند. از نظر بنده عرضه یک کالای اختراعی به بازار مصرف به علت پیچیدگی هایی که دارد، یکی از سخت ترین کارهای دنیاست.

اگر جوانی صبور نیست، نمی تواند مخترع خوبی شود

مرادی یادآور شد: صبوری، تمرکز، کار تیمی و پشتکار از فاکتورهای مهم در این مسیر است، اگر جوانی صبور نیست نمی تواند در این مسیر گام بردارد؛ به طور مثال ممکن است شما در یک برهه از زمان با بدهی های سنگین، اخطاریه های ادارات و ارگان های مختلف و کاهش تولید به علت تورم مواجه شوید پس صبوری و پشتکار فاکتور مهمی است.

وی استانداردسازی محصول، تجاری سازی، فروش محصولات و تداوم بازار فروش را از دیگر مواردی برشمرد که یک مخترع در مسیر ثبت اختراع و تجاری سازی با آنها مواجه است و بیان کرد: اگر صاحب ایده، فرد کم طاقتی باشد و حاضر به پرداخت بها در رسیدن به اهدافش نباشد، نمی تواند در این مسیر به موفقیت برسد، ممکن است یک مخترع برای چند سال پیاپی از طرح خود به هیچ سود مالی نرسد و حتی متحمل زیان شود، پس باید عاشق کار خود باشد که با چنین دست اندازهایی دلسرد نشود.

مخترعان همسری همراه انتخاب کنند

این صاحب ایده در پایان به نقش اثرگذار خانواده در حمایت و پیشبرد کار یک مخترع اشاره کرد و گفت: زندگی با یک مخترع کمی متفاوت از افراد عادی است، گاهی ممکن است این فرد ۱۸ ساعت از روز خود را مشغول پژوهش و کار باشد پس این افراد باید در هنگام تشکیل خانواده به این نکته توجه کنند که همسر آنها نقش بسزایی در رسیدن به اهدافشان ایفا می کند و با درنظر گرفتن این نکات زندگی خود را تشکیل دهند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.