تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 مهر 1400 - 16:29
89 بازدید
کد خبر : 25338

اجرای عملیات آبخیزداری در۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز کشور

اجرای عملیات آبخیزداری در۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز کشور

عکس آرشیوی است. مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در سه سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی، اعتباراتی به اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص داده شد، گفت: در این مدت عملیات آبخیزداری در چهار میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور اجرایی شده است.  هوشنگ جزی در

اجرای عملیات آبخیزداری در۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز کشور
عکس آرشیوی است.

مدیرکل دفتر حفاظت خاک و آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در سه سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی، اعتباراتی به اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص داده شد، گفت: در این مدت عملیات آبخیزداری در چهار میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز کشور اجرایی شده است.

 هوشنگ جزی در حاشیه کارگاه آموزشی مدیریت جامع حوضه آبخیز کارون بزرگ در استان چهارمحال و بختیاری افزود: هم‌اکنون در ۳۳ میلیون هکتار از اراضی کشور مطالعات تفصیلی و اجرای طرح آبخیزداری انجام شده است که با تامین اعتبار، اقدامات آبخیزداری در این اراضی آغاز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه از این میزان اراضی دارای طرح تفصیلی ۱۵ میلیون هکتار طرح آبخیرداری در دست اجراست، گفت: امسال تاکنون اعتبارات صندوق توسعه ملی به اجرای طرح‌های آبخیزداری اختصاص داده نشد و برای اجرا طرح‌های آبخیزداری باید از ردیف‌‍‌های دیگر استفاده کرد.
به گفته مدیرکل دفتر  آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری در سه سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در ۹۰۰ حوضه آبخیز اجرای طرح آبخیزداری آغاز شد که هنوز اجرای طرح در برخی از این حوضه‌ها در دست اجراست.
جزی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری با هدف حفاظت از آب، خاک و جلوگیری از سیلاب، جلوگیری از بیابان‌زایی اجرا می‌شود که اجرای این طرح‌ها در کاهش میزان فرسایش خاک و افزایش نفوذ آب در خاک تاثیرگذار است تا منبع آبی برای پایین‌دست حوضه تامین شود.
وی در ادامه گفت: این طرح‌ها بر اساس شاخص‌هایی از جمله فرسایش، رسوب، جمعیت اجرا می‌شود و اولویت اجرای طرح‌های آبخیزداری در مناطقی است که این شاخص‌ها در وضعیت بحرانی قرار دارد و حوضه دارای طرح تفصیلی است.
مدیرکل دفتر  آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری در ادامه اظهارکرد: جامع‌نگری و انسجام سازمانی در قالب مدیریت جامع حوضه آبخیز از سیاست‌های اصلی سازمان جنگل‌ها است که نیاز به جامع‌نگری و برنامه‌ریزی منطقه‌ای دارد.
بر اساس گزارش سایت سازمان جنگل‌ها این کارگاه با حضور معاونان آبخیزداری و کارشناسان هماهنگ‌کننده ملی و استانی استان‌های هدف طرح شامل چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد به منظور بررسی و تبیین سند پروژه ظرفیت‌سازی  برای اجرای مدیریت جامع در حوضه آبخیز کارون و هم‌اندیشی در خصوص یکسان‌سازی روند اجرای طرح به مدت دو روز در شهرکرد برگزار شد.
منبع: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.