تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آذر 1400 - 22:00
185 بازدید
کد خبر : 119856

آخرین وضعیت سیلاب در کرمانشاه/خسارت ۱۴ میلیارد تومانی به بناهای گردشگری و تاریخی

آخرین وضعیت سیلاب در کرمانشاه/خسارت ۱۴ میلیارد تومانی به بناهای گردشگری و تاریخی

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از قطع آب ۴۰ روستا در شهرستان های گیلانغرب و سرپل ذهاب در پی طغیان آب در این دو شهرستان خبر داد. جلیل بالایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در استان کرمانشاه در شبانه روز گذشته، گفت: این سامانه موجب افزایش سطح

آخرین وضعیت سیلاب در کرمانشاه/خسارت 14 میلیارد تومانی به بناهای گردشگری و تاریخی

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه از قطع آب ۴۰ روستا در شهرستان های گیلانغرب و سرپل ذهاب در پی طغیان آب در این دو شهرستان خبر داد.

جلیل بالایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به فعالیت سامانه بارشی در استان کرمانشاه در شبانه روز گذشته، گفت: این سامانه موجب افزایش سطح آب رودخانه‌ها و سدها شده و متاسفانه در برخی مناطق طغیان آب خساراتی به بار آورده است.

وی از خسارت خط انتقال آب سه مجتمع روستایی در اثر بارش‌های شبانه روز گذشته خبر داد و افزود: بر اثر این آسیب آب ۴۰ روستا در شهرستانهای گیلانغرب و سرپل ذهاب قطع شد.

وی افزود: هم اکنون آبرسانی سیار به این روستاها در حال انجام است و حداکثر تا ظهر فردا (ششم فروردین) شبکه اصلاح و شرایط تامین آب عادی می‌شود.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه خسارت‌هایی هم به بخش کشاورزی و زیرساخت‌های راه و شهری استان وارد شده است.

وی با بیان اینکه اوضاع تحت کنترل و مدیریت است، گفت: کاهش خسارت در گرو همراهی و مشارکت مردم برای ترک حریم رودخانه‌ها و مسیل ها می‌باشد.

بالایی تصریح کرد: سدهای استان کاملاً تحت کنترل است و جای نگرانی نیست و شرکت آب منطقه‌ای استان نیز باید سازوکار لازم را برای کنترل روان آب و سیلاب ورودی به سدها را تعبیه نماید.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه هیچ روستایی تخلیه نشده گفت: تنها اهالی یک روستا به نام “زرور” در شهرستان گیلانغرب که شامل ۱۲ خانوار بود روز گذشته به جهت نگرانی از رانش زمین و طغیان آب به مدت ۲۴ ساعت اسکان اضطراری داده شدند.

وی افزود: همچنین کانکس‌ها و چادرهایی که در مسیر رودخانه هستند و نیاز به جابجایی دارند، محل و امکانات مناسب توسط بنیاد مسکن تامین شده و در آن مستقر می‌شوند.

بالایی با بیان اینکه جای هیچ گونه نگرانی نیست، از مردم خواست تا اخبار هواشناسی و هشدارهای مربوط به سیل و طغیان رودخانه‌ها را فقط از رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

مدیرکل مدیریت بحران کرمانشاه: هیچ کشته ای در “سیل” نداشتیم/ چوپان متوفی داخل رودخانه فصلی گرفتار شده بود

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه سیل به معنای واقعی در استان نداشته‌ایم، گفت: فردی که عنوان شده بر اثر سیل جان خود را از دست داده، داخل رودخانه فصلی گرفتار شده بود.

جلیل بالایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، در خصوص فوت یک نفر در شهرستان سرپل ذهاب بر اثر گرفتاری در سیلاب اظهار کرد: فرد متوفی چوپانی از اهالی شهرستان سرپل ذهاب بوده که مشغول چرای گوسفندان اطراف رودخانه فصلی بوده است.

وی با اشاره به افزایش سطح آب رودخانه‌ها در پی شدت بارش‌ها افزود: این فرد در کنار رودخانه مشغول چرای گوسفندان بوده که به هر دلیل که در دست بررسی است هنگام عبور از رودخانه به تصور اینکه رودخانه مانند همه ساله کم آب است گرفتار شده و جان خود را از دست می‌دهد.

وی تصریح کرد: فوت بر اثر گرفتاری در سیلاب صحت ندارد و این فرد داخل رودخانه فصلی گرفتار شده بود و جسد وی نیز بلافاصله پیدا شد.

بالایی افزود: گوسفندان این چوپان نیز آسیبی ندیدند و اگر سیل می‌بود همه گوسفندان را نیز با خود می‌برد.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه با بیان اینکه مشکل خاصی در خصوص سیل در استان گزارش نشده گفت: خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه سامانه بارشی بدون مشکل از استان در حال عبور است.

بالایی با اشاره به افزایش سطح آب رودخانه‌ها و سدها از همه دهیاران و فرمانداران خواست نسبت به اعلام هشدارهای ایمنی اهتمام بیشتری داشته و از مردم نیز خواست در این شرایط به رودخانه‌ها و مسیرهای سیلابی نزدیک نشوند.

جاده ازگله به سرپل ذهاب به خاطر آسیب “پل” مسدود است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و طغیان برخی چشمه‌ها گفت: متاسفانه این مسئله موجب آسیب شدید پل جاده ارتباطی میان ازگله و سرپل ذهاب در نزدیکی روستای داری زنگنه شده است.

وی با بیان اینکه احتمال تخریب پل وجود دارد گفت: در همین راستا این مسیر هم اکنون مسدود شده است.

بالایی تصریح کرد: افراد برای تردد در این مسیر می‌توانند از محور جایگزین پشت تنگ به بزمیرآباد استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه اعلام کرد:

خسارت ۱۴ میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های گردشگری و تاریخی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: براساس ارزیابی های اولیه در پی بارش های اخیر و وقوع سیلاب در تعدادی از شهرستان های استان، برخی از زیرساخت های گردشگری و بناهای تاریخی این شهرستان ها حدود ۱۴ میلیارد تومان خسارت دیده است.

 

امید قادری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، به بارش‌های شدید چند روز اخیر و وقوع سیلاب در تعدادی از شهرستان های استان اشاره کرد و افزود: متاسفانه در این سیلاب ها بخش هایی از زیرساخت های ما در هر سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دچار خسارت شده است.

 

وی افزود: عمده خسارت هایی که داشته ایم مربوط به شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی استان بابیان اینکه روز گذشته (ششم فروردین) تعدادی از کارشناسان این اداره کل جهت ارزیابی میزان خسارات وارده شده به شهرستان های سیل زده اعزام شدند، اضافه کرد: ارزیابی‌ها اولیه کارشناسان ما حاکی از آن است که بسیاری از بناهای تاریخی، تاسیسات گردشگری و بازارچه های صنایع دستی در این شهرستان ها دچار آسیب شده است.

 

وی افزود: براین اساس میزان خسارات وارد شده به این زیرساخت‌ها تاکنون جمعا ۱۴ میلیارد تومان ارزیابی شده است.

 

به گفته قادری طی روزهای آینده میزان دقیق خسارات و تعداد بناها و زیرساخت‌های آسیب دیده اعلام خواهد شد.

افزایش ۱۰۰ درصدی بارش‌های کرمانشاه/ احتمال وقوع “سیل” با ورود سامانه بارشی جدید

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه از افزایش ۱۰۰درصدی بارش های استان در سال زراعی جاری خبر داد.

علی‌محمد زورآوند در گفت وگو با خبرنگار سرویس «اجتماعی» ایسنا منطقه کرمانشاه، میزان بارش های استان از ابتدای سال زراعی جاری(مهر ماه) تاکنون را ۶۳۱ میلی متر اعلام و تصریح کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۳۱۲ میلی متر، افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

وی افزود: همچنین میزان بارش های این مدت نسبت به بارش های بلند مدت با ۳۵۹ میلی متر بارش، حدود ۷۶ درصد افزایش داشته است.

زورآوند گفت: بیشترین بارش ها در سال زراعی جاری مربوط به شهرستان پاوه با بارش حدود ۱۲۲۳ میلی متر است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته این شهرستان با ۶۱۲ میلی متر بارش افزایش دو برابری داشته و نسبت به بارش های بلند مدت این شهرستان با میزان ۵۷۰ میلی متر نیز بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

وی متوسط بارش در سال زراعی جاری در شهرستان کرمانشاه را نیز ۵۳۳ میلی متر اعلام و تصریح کرد: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته با بارشی در حدود ۱۹۶ میلی متر حدود ۱۷۰ درصد افزایش داشته و نسبت به بلند مدت با بارش حدود ۳۲۷ میل متر حدود ۶۳ درصد افزایش داشته است.

معاون توسعه و پیش یبنی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به فعالیت سامانه بارشی اخیر در جو استان، گفت: خوشبختانه این سامانه با بارش های خوبی برای استان همراه بود و متوسط بارندگی آن در سطح استان حدود ۶۷ میلیمتر گزارش شده است.

وی افزود: بیشترین بارش های این سامانه مربوط به شهرستان های گیلانغرب با ۹۹.۵ میلی متر، کنگاور با ۹۷ میلی متر، سرپل ذهاب با ۸۵ میلی متر، پاوه با ۸۵ میلی متر، جوانرود با ۸۴ میلی متر و هرسین با ۸۳ میلی متر بود.

زورآوند خاطرنشان کرد: میزان بارش این سامانه در شهرستان کرمانشاه نیز حدود ۵۸ میلی متر گزارش شده است.

وی با اشاره به عبور این سامانه از جو استان گفت: هنوز آثار و موج های کوچکی از این سامانه باقی مانده که بارش های مختصری به همراه داشته و این بارندگی ها تا اواخر وقت امروز ادامه دارد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به نقشه های هواشناسی برای روزهای پنجشنبه و جمعه پدیده خاصی نداریم و از اواخر روز شنبه(۱۰ فروردین) سامانه بارشی جدیدی وارد جو استان می‌شود.

زورآوند تصریح کرد: سامانه بارشی جدید نیز از بارش‌های خوبی برخوردار است و با توجه به پرشدن ظرفیت سدها و رودخانه ها وقوع سیل و طغیان رودخانه ها در استان محتمل است.

این مسئول افزود: اطلاعیه مربوط به این سامانه فردا و اخطاریه مربوط به آن نیز روز شنبه به همه دستگاه‌های استان اعلام می‌شود.

زورآوند خاطرنشان کرد: روزهای یکشنبه و دوشنبه اوج فعالیت این سامانه بارشی در استان خواهد بود و این سامانه از روز سه شنبه کم کم از جو استان خارج می‌شود.
انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.